THE CURE - Songs Of A Lost World
Návrat po šestnácti letech. Navíc víceméně autorská deska Roberta Smitha. Navazují na nejlepší kousky své diskografie a současně se zbytečně neopakují. Poslouchám to poslední dva týdny a moje dojmy stále rostou.
Metalopolis již 20 let pravidelně přináší informace a články převážně související s metalovou hudbou. Často však zavítáme i do jiných než metalových anebo vůbec hudebních oblastí a nezřídka tak nabízíme i obsah mimo hlavní záběr našeho webového magazínu.
Dvě instrumentální monstra prznící svébytným způsobem konveční přístupy k rockové a metalové hudbě - to je duo HARMONY BAY. Ohýbání jednotlivých partů a jejich vrstvení do šílených sloupců slepených ze zdánlivě neslučitelných cárů jednotlivých stylů je jedním z hlavních znaků alba „Jestli to strávíš“. Přehlídka instrumentálních onanií obsahuje velmi barevnou žánrovou paletu, která začíná u hard rocku sedmdesátých let a končí někde u death metalových taškařic. Tento vskutku progresivní přístup navíc zaštiťují osobnosti instrumentálně velmi dobře vybavené a nadané. Nahrávka krom různých pohledů na rock-metalové běsnění kytary a bicí soupravy doplňuje celá plejáda dalších nástrojů, které HARMONY BAY při živých vystoupení pouští ze sampleru, a obsahuje i notnou dávku nadhledu a sebehumoru.
Přejděme k neduhům alba. Prvním je zvuk - tam, kde kytary značně přitlačí na pilu, to na zvukovém hávu není znát. Zní totiž mnohdy velmi řídce, a ačkoliv aranžérsky hrají zajímavé party, nazvučení jim nedává příliš drivu a šťávy pro to, aby dostatečně vynikly. Podobnou fušeřinu cítím i ve vokálech - ačkoliv je patrné, že právě zpěvy mají vzbuzovat určité odlehčení, jistě by si zasloužily poněkud profesionálnější opracování.
HARMONY BAY jistě působí jako svěží vánek rockové neortodoxnosti a progrese, nicméně mnohdy mám z jejich skladeb pocit, že právě atribut ulítlosti je to jediné, co obsahují. Naskládat přehršle motivů na jednu hromadu, propojit je tak, aby témata působila co nejbarevněji a nejpestřeji, docukrovat nějakou tou vokální legračností - jenže výsledek na mne působí jako velmi pestrý šat cirkusového klauna. Spousta křiklavých záplat, volánků, vzorů, materiálů - to vše sešito s velkou dávkou řemeslného umu. CD jako by jednostranně směřovalo a ukazovalo k názvu alba. Strávíte to? Chvílemi jsem měl pocit, že si s posluchači HARMONY BAY tak trochu roztržitě hrají a zkoušejí, co všechno vydrží, a navíc je to ohromě baví. Tento aspekt cáká z každé skladby jako žhavý magmat z činné sopky. Oproti hudebním úchylkám zdaleka nic nemám, instrumentální šílence typu HELLA, metalový potěr z psychiatrických ústavů formátu PSYOPUS, či snové vizionáře v úchylnostech jakými jsou například Mike Patton a jeho FANTOMAS si pouštím rád, ale tyto projekty se od HARMOBY BAY pro mě něčím liší. Obsahují esenci, která mi dovoluje potápět se hluboko do jednotlivých skladeb - neboť hlubiny obsahují. U HARMONY BAY stále narážím na určitou sterilitu, která je obalena monstrózním řemeslně brilantně vyvedeným obalem, sešitým ze spousty hudebních motivů. I přes to se však jedná o velmi zajímavý materiál, který mě baví poslouchat. A navíc rozhodně potěší, že se někdo s tímto originálním přístupem v Čechách vůbec našel.
Originální projekt nesoucí v sobě instrumentálně velmi dobře opracované šílenosti táhnoucí se od rocku let sedmdesátých až po death metal.
7 / 10
Petr Pokorný
- kytara, vokál, programování
Petr 'GravYY' Šťáva
- bicí, vokál, programování
1. Za mlhou
2. Matouš spletenec
3. Koroptví tání
4. Lodyha
5. Žbluňk
6. Výhoda marmelády
JestlYYPack... (2006)
Jestli to strávíš (demo) (2004)
Vydáno: 2004
Vydavatel: Samovydání
Stopáž: 49:18
Produkce: HARMONY BAY
Suuuuupeeeeeeeeeeer mňůzik:-)
Návrat po šestnácti letech. Navíc víceméně autorská deska Roberta Smitha. Navazují na nejlepší kousky své diskografie a současně se zbytečně neopakují. Poslouchám to poslední dva týdny a moje dojmy stále rostou.
Bilanční a v rámci možností i moderní album zároveň. Typičtí BODY COUNT místy výrazně oživení působením hostů. Album sotva překvapí něčím neotřelým, ale dá se mu odolávat jen do prvního výkřiku "madafaká". Pak už je to zase všechno zpátky v 90's.
Faust a spol. tentokrát více přitlačili na pilu a natočili o poznání méně přátelskou desku. Více black metalu a méně zjemňujících prvků. I tak je materiál pěkně diversifikovaný, jen je méně přístupný a chybí mu ona zpěvnost, vzletnost a naléhavost.
Čistý death/doom. Špinavý, jeskynním marastem až po krk nasáklý. Ale také spíše jednoduchý, držící se jako klíště žánrových standardů bez nejmenší ochoty alespoň základně experimentovat. Co mu však nechybí, je tolik potřebná neotesanost a hrubozrnnost.
Nejvíce přístupná deska GAEREA. Portugalci sice stále preferují rychlá tempa, ale materiál zároveň různě zahlazují, kudrnatí a zjemňují. A vesele do něj integrují jeden post-metalový prvek za druhým. Black metal pro masy, nicméně velmi pěkně složený.
(Raw) blackmetalový projekt z pokojíčku se vším všudy. Tentokrát za materiálem stojí osoba pohlaví něžného. Slyším za tím trochu SATANIC WARMASTER, SARGEIST, ORDER OF NOSFERAT a nebo také WINTER LANTERN. Jednoduchá, leč dobře poslouchatelná deska.
Debutové album hardcore kapely, která je složena ze členů ve svém žánru vyhlášených švédských skupin OUTLAST a VICTIMS. Dvacet minut nekompromisního nátěru brousícího až do oblasti crustu.